Aktualności Aktualności

Nowe gatunki roślin stwierdzono w odtwarzanym na terenie Nadleśnictwa Strzałowo zespole świetlistej dąbrowy.

W odtwarzanej i planowanej do odtworzenia świetlistej dąbrowie pojawiły się kolejne nowe rzadkie w kraju i regionalnie gatunki roślin.

1. Czosnek zielonawy  Allium oleraceum – gatunek wyróżniający łęg wiązowy z fiołkiem wonnym oraz  charakterystyczny dla muraw kserotermicznych. W Polsce NE gatunek rzadki a miejscami bardzo rzadki. Na terenie odtwarzanego zespołu po wykonaniu odkrzaczania i wypasu stwierdzono obfite występowanie na dwóch stanowiskach.

2. Jastrzębiec  baldaszkowaty  Hieracium umbellatumjest to gatunek związany z ciepłolubnymi murawami napiaskowymi. Na terenie Puszczy Piskiej spotykany stosunkowo rzadko. Na terenie odtwarzanego zespołu stwierdzono pojedynczy okaz w płacie z naparstnicą zwyczajną, groszkiem czerniejącym, czyścicą storzyszkiem.

3. Kłosownica pierzasta Brachypodium pinnatum -  gatunek charakterystyczny dla muraw kserotermicznych. Na terenie odtwarzanego zespołu stwierdzony  na  dwóch stanowiskach.  Na Mazurach gatunek ten jest  stwierdzanym  rzadko. Jedno ze stanowisk zlokalizowane było na skraju lasu a drugie na poboczu leśnej drogi.

4. Oman wierzbolistny Inula salicyna gatunek charakterystyczny dla łąk trzęślicowych. Na terenie odtwarzanej świetlistej dąbrowy  stwierdzony na trzech  stanowiskach. Ponadto na terenie Nadleśnictwa stwierdzony na poboczu drogi powiatowej oraz na skraju lasu stykającym się z pastwiskiem, na którym trwa aktualnie wypas krów. W Polsce NE spotykany bardzo rzadko.

5. Róża Sherarda (róża zapoznana) Rosa sherardiicecha charakterystyczną tego gatunku jest żywiczny zapach rozcieranych liści. Występuje na murawach kserotermicznych, ciepłych skrajach lasów, na miedzach. W Polsce NE bardzo rzadka. Stwierdzona na skraju i wewnątrz odtwarzanego zespołu na dwóch  stanowiskach.

6. Sierpik barwierski Serratula tinctoriagatunek wyróżniający zespół świetlistej dąbrowy oraz charakterystyczny dla łąk trzęślicowych. Stwierdzony na 6 stanowiskach wewnątrz i na skraju odtwarzanego siedliska.  Na Mazurach spotykany rzadko.

Opisane stwierdzenia nowych gatunków potwierdzają fakt, że świetliste dąbrowy to najbogatsze gatunkowo leśne  zbiorowisko roślinne. Taki stan wynika z tego, że do świetlistej dąbrowy przenikają gatunki praktycznie prawie ze wszystkich niżowych i wyżynnych zbiorowisk. Od borów poprzez grady do łęgów i olsów oraz od ciepłolubnych muraw napiaskowych poprzez  łąki świeże, trzęślicowe do łąk wilgotnych.    Odtwarzany strzałowski fragment świetlistej dąbrowy otoczony jest wszystkimi wyżej wymienionymi zbiorowiskami  i dzięki temu  może  się wkrótce okazać,  że jest najbogatszym  w ogóle zespołem roślinnym – przynajmniej w tej części Polski.

Tekst i zdjęcia

Andrzej Ryś

Stanowisko ds. ochrony przyrody

Nadleśnictwo Strzałowo


 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Polecamy Polecamy