Aktualności Aktualności

Drzewa w teatralnej odsłonie

15.05.2015r. w sali pokazowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pieckach odbył się II Przegląd Teatrów pod hasłem „W cieniu drzew".

W dawnych czasach wierzono, że mieszkają w nich nadprzyrodzone istoty, dlatego przez wiele ludów otoczone były czcią i opieką. Ludzie cenili je z powodu darów, jakich im dostarczały. Przez wieki inspirowały artystów.

Dziś widzimy je każdego dnia, niemal w każdym miejscu. Przywykliśmy do ich obecności na tyle, że przechodząc obok, nie zwracamy na nie uwagi. Często nie znamy ich nazw, biologii oraz właściwości, jakie posiadają. Pełnią różne funkcje w przyrodzie. Nawet, gdy biologicznie są martwe, stają się środowiskiem życia bardzo wielu organizmów.

O czym mowa? O drzewach! Stały się tematem tegorocznego II Przeglądu Teatrów zorganizowanego przez Nadleśnictwo Strzałowo przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz  Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz" w Pieckach. Przeglądowi towarzyszyło stoisko edukacyjne LKP „Lasy Mazurskie".

W przeglądzie wzięło udział 9 zespołów teatralnych – 6 zespołów ze szkół podstawowych (z Orżyn, Mikołajek, Piecek, Starych Kiełbonek) oraz 3 inne zespoły - grupa gimnazjalna z Zespołu Szkół w Pieckach, aktorzy z grupy teatralnej „Insania" działającej przy GOKSiR „Pegaz" w Pieckach oraz artyści z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW) w Mikołajkach.

Przegląd podzielony był na dwie części: pierwszą – w której prezentowały się zespoły ze szkół podstawowych i drugą – przeznaczoną na występy starszych zespołów.

Aktorzy przedstawili za pomocą tańca, śpiewu, pantomimy oraz słów tematy związane z: zagrożeniem drzew oraz ekosystemów, w których występują, ich rolą w przyrodzie i życiu człowieka. Niektórzy inspirowali się dawnymi wierzeniami, w których drzewa traktowano jako obiekty święte. Jeszcze inni zwrócili uwagę na wykorzystanie drzew - drewna
w codziennym życiu. Wiele zespołów poruszyło temat związany z negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska na drzewa.

Każda z grup teatralnych przygotował niezwykłą scenografię oraz oprawę muzyczną do swojego przedstawienia. Nie można również nie wspomnieć o wspaniałych kostiumach aktorów.

Jury II Przeglądu miało przed sobą niezwykle trudne zadanie. Po burzliwych debatach wyłoniło jednak zwycięzców. W pierwszej kategorii – uczniowie szkół podstawowych wyniki były następujące:

I miejsce – aktorzy ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO z Mikołajek z przedstawieniem „Magiczne drzewo"

II miejsce – aktorzy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ziemi Mazurskiej z Orżyny
z przedstawieniem „Źródełko".

III miejsce – grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej im. K. Wojtyłły (Zespół Szkół
w Pieckach) z przedstawieniem pt. „Bajka o pochyłym drzewie"

Wyróżnienia trafiły do: grupy teatralnej z Zespołu Oświatowego z Mikołajek (przedstawienie „Mikołajczanki") oraz do aktorów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ziemi Mazurskiej z Orżyny (przedstawienie pt. „Moc jest w nas").

W drugiej kategorii: uczniowie szkół gimnazjalnych i innych – przyznano 3 nagrody specjalne:

- grupie teatralnej „Insania", przedstawienie „Historia Olbrzymiego wymiaru" – za świetny pomysł na przedstawienie

- aktorom z pieckowskiego gimnazjum, przedstawienie „Wdrzewowstąpienie" – za kunszt aktorski i wokalny

- aktorom z OREW z Mikołajek – za scenografię i pomysł.

Jury przyznało także trzy nagrody za kreację aktorską.

            II Przegląd Teatrów był okazją do tego, by mówić o przyrodzie w inny niż dotychczas sposób. W miejscu wykładów i pogadanek pojawił się ruch, taniec, śpiew i słowo. Przygotowanie do wystąpienia wymagało z pewnością od młodych artystów przemyślenia wielu tematów związanych z otaczającą ich przyrodą. To, co zaprezentowali na scenie, wymaga naszej uwagi.

 

 

 


 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Polecamy Polecamy