Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w Łazienkach

Leśnicy w Łazienkach

Stoisko LKP "Lasy Mazurskie" zagościło 09.09.18 r. w Łazienkach Królewskich w związku z obchodami I edycji Dni Ochrony Środowiska.

Opinie tych, którzy 9 września pojawili się w warszawskich Łazienkach Królewskich były jednooczne: warto było tu przyjść. Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie” (Nadleśnictwa Mrągowo, Spychowo i Strzałowo) przygotowali moc ciekawych zajęć nie tylko dla najmłodszych. Jak zwykle, atrakcją samą w sobie był „Las w szkatułce”, czyli mobilny punkt edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Olsztynek. Uczestnicy rodzinnego pikniku w Łazienkach Królewskich chętnie korzystali  też ze „Strefy Lasu”, czyli specjalnie przygotowanego miejsca, gdzie każdy odwiedzający przez chwilę będzie mógł odseparować się od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak w prawdziwym lesie, poczuć jego zapach, fakturę i dźwięki. Oblegany był też kącik malucha, gdzie przez cały czas odbywały się zabawy dla najmłodszych. – Mi najbardziej podobała się gra w przeprowadzanie żaby do stawu – dzielił się wrażeniami na gorąco 5-letni Staś. Olsztyńscy leśnicy prowadzili też zajęcia warsztatowe – m.in. warsztat kaletniczy.