Wydawca treści Wydawca treści

Projekty i fundusze w Nadleśnictwie Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo korzysta ze wsparcia funduszy unijnych przy realizacji zadań edukacyjnych i przyrodniczych.

 

Fundusze

Nadleśnictwo Strzałowo od wielu lat korzysta ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uzyskane dotacje przeznaczane są przede wszystkim na realizację projektów edukacyjnych oraz „retencyjnych".

 

 

Projekty

Nadleśnictwo Strzałowo od 2012 r. bierze udział w projekcie "Bałtyckie Krajobrazy innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych ". Projekt ten skupia 15 partnerów z 7 krajów: Białoruś, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Polska, Szwecja, którzy mają na celu budowanie partnerstwa oraz wymianę doświadczeń w oparciu o formułę lasu modelowego.

Na terenie naszego nadleśnictwa realizowane są  działania związane z turystyką i rekreacją (m.in.  wyznaczanie ścieżek: rowerowych, konnych, "nordic walking"), z monitoringiem przyrodniczym, renaturalizacji siedlisk wilgotnych, działalności bobrów, malejącej populacji ryb w jeziorach.

 

W 2013 r. na terenie naszego nadleśnictwa, w leśnictwie Piersławek została przeprowadzona rekultywacja powierzchni leśnej w ramach projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mazurski las w ogrodach Kancelarii Premiera RP

Mazurski las w ogrodach Kancelarii Premiera RP

Polak Mały – pod takim hasłem w tym roku odbył się Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie" reprezentował tam Lasy Państwowe.

Dzieci odwiedzające nasze stoisko miały wiele zadań do wykonania podczas leśnych warsztatów. A kiedy miały ochotę odpocząć, mogły ukryć się w „ostoi", bo właśnie taki fragment lasu przywieźliśmy z Mazur do stolicy. Rodzice z uśmiechem witali nas i podkreślali, że dobrze widzieć leśników w środku miasta.

Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko podkreślił, że dzieci i młodzież powinny znać rodzimą przyrodę. A miłość do lasu trzeba pielęgnować od najmłodszych lat.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym dzieci tworzyły pocztówki z darów lasu. Młodzi odkrywcy przyrody chętnie podpatrywali przez mikroskopy owady. I dzieci i dorośli byli zaskoczeni, że kornik jest taki malutki. Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych było wyzwaniem dla małych i dużych.

Wśród szacownych gości, którzy odwiedzili nasze stoisko był również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny. Wszyscy odwiedzający wyrażali zainteresowanie  przyrodą i z sentymentem wspominali pobyt na Mazurach.

Zobacz relację!