Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody ustanowiony zostaje uchwałą rady gminy.

W uchwale znajdują się informacje dotyczące m.in.:

- nazwy pomnika,

- jego lokalizacji,

- organu sprawującego nadzór,

- szczególnych celów ochrony.

Projekt takiej uchwały powinien być uzgodniony z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Rada gminy ma również moc pozbawiania danego obiektu miana pomnika przyrody. Może podjąć taką decyzję, gdy dany obiekt utraci wartości przyrodnicze lub "w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego."

Na terenie nadleśnictwaStrzałowo wg stanu na 31.12.2013 r. znajduje się 39 pomników przyrody, w tym:

- pojedyncze drzewa - 18,

- grupy drzew - 18,

- głazy 3.

Największą grupę stanowią drzewa następujących gatunków:

- dąb – 111,

- sosna – 39,

- lipa – 1,

- klon – 2,

- osika – 1,

- świerk – 2,

- grab, brzoza brodawkowata, olcha czarna, lipa po 1 drzewie,

- jałowiec - 1.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w Łazienkach

Leśnicy w Łazienkach

Stoisko LKP "Lasy Mazurskie" zagościło 09.09.18 r. w Łazienkach Królewskich w związku z obchodami I edycji Dni Ochrony Środowiska.

Opinie tych, którzy 9 września pojawili się w warszawskich Łazienkach Królewskich były jednooczne: warto było tu przyjść. Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie” (Nadleśnictwa Mrągowo, Spychowo i Strzałowo) przygotowali moc ciekawych zajęć nie tylko dla najmłodszych. Jak zwykle, atrakcją samą w sobie był „Las w szkatułce”, czyli mobilny punkt edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Olsztynek. Uczestnicy rodzinnego pikniku w Łazienkach Królewskich chętnie korzystali  też ze „Strefy Lasu”, czyli specjalnie przygotowanego miejsca, gdzie każdy odwiedzający przez chwilę będzie mógł odseparować się od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak w prawdziwym lesie, poczuć jego zapach, fakturę i dźwięki. Oblegany był też kącik malucha, gdzie przez cały czas odbywały się zabawy dla najmłodszych. – Mi najbardziej podobała się gra w przeprowadzanie żaby do stawu – dzielił się wrażeniami na gorąco 5-letni Staś. Olsztyńscy leśnicy prowadzili też zajęcia warsztatowe – m.in. warsztat kaletniczy.