Wydawca treści Wydawca treści

Zajęcia na terenie nadleśnictwa Strzałowo

Edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".

Leśnicy z nadleśnictwa Strzałowo mają duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć przyrodniczych z dziećmi i młodzieżą, a także z dorosłymi. Zajęcia prowadzą zarówno w lesie (na ścieżkach przyrodniczych, w miejscach cechujących się szczególnymi walorami przyrodniczymi lub krajobrazowymi), jaki i w szkołach lub przedszkolach (zazwyczajw okresie zimowym), a także w izbie edukacyjnej, znajdującej się przy siedzibie nadleśnictwie oraz w Izbie Pamięci Ernsta Wiecherta przy leśniczówce w Piersławku. Dla uczestników tych zajęć spotkanie z leśnikiem jest zawsze niezwykłym przeżyciem. Mają oni okazję zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca leśnika. Dodatkowo przestrzeń leśna, pełna zapachów i barw oddziałuje doskonale na uczestników spotkań.


Leśnicy z nadleśnictwa Strzałowo bardzo często pojawiają się ze swoim stoiskiem edukacyjnym w czasie lokalnych festynów. Organizują konkursy wiedzy leśnej, prezentują specyfikę lasów wchodzących w skład nadleśnictwa. Dodatkowo w okresie wakacyjnym prowadzą zajęcia dotyczące bezpiecznego spędzania czasu w lesie.

 

Osoby, które chcą zorganizować zajęcia na terenie Nadleśnictwa Strzałowo proszone są
o pobranie i uzupełnienie dwóch załączników zamieszczonych poniżej. Załączniki te w dniu zajęć powinny zostać przekazane edukatorowi z nadleśnictwa.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sztuka konwersacji

Sztuka konwersacji

27.10.2017 r. odbyła się III edycja konkursu przyrodniczo-leśnego - debata leśna. W konkursie udział wzięło dziewięć 2-osobowych drużyn z techników leśnych.

        Pada... Cóż, przyszli leśnicy muszą zmierzyć się z "niewygodną" pogodą, skoro wiążą swoją przyszłość z pracą w terenie. W celu dotlenienia szarych komórek dwuosobowe drużyny zaczęły od konkurencji terenowych. Uczniowie techników leśnych zmierzyli sięz klasyfikacją surowca na pniu oraz na mygłach. Po leśnym spacerze przyszedł czas na rozwiązanie zadań kameralnych dotyczących ochrony przyrody oraz funkcjonowania nadleśnictwa. Po dwóch rundach wyłoniono cztery drużyny, które weszły do finału konkursu - debaty. W czasie sześciu debat wszystkie drużyny mogły z sobą podyskutować na dwa wylosowane tematy, które dotyczyły między innymi gospodarki leśnej, łowieckiej, ochrony przyrody.

Po trudach związanych z wyszukiwaniem argumentów ad hoc wyłoniono zwycięzców.

I miejsce: Adrianna Pawlak, Marcin Schmidt z Technikum Leśnego im. Adama Loreta
w Tucholi,

II miejsce: Sebastian Szklarz, Artur Tomkiewicz z Technikum Leśnego w Białowieży,

III miejsce: Jagoda Cichoń, Mateusz Muzolf z Technikum Leśnego im. Adama Loreta
w Tucholi,

IV miejsce: Aleksandra Murach, Krzysztof Zamojski z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie.