Wydawca treści Wydawca treści

Lasy prywatne

Informacje

dla właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa

 

Przed przystąpieniem do realizacji zadań związanych z gospodarką leśną na terenie Państwa lasów należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go osobiście w sekretariacie nadleśnictwa lub przesłać pocztą tradycyjną (na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki) lub elektroniczną (strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl).

Właściciel lasu wypełnia tylko pierwszą stronę wniosku.

 

Informacje o lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa na terenie Nadleśnictwa Strzałowo

 

Powierzchnia lasów nadzorowanych na dzień 01.01.2021 r. wynosi:
1. Starostwo Mrągowo - 441,71 ha,
2.  Starostwo Szczytno - 33,07 ha,
Razem - 474,79 ha.


Zadania wynikające z zawartych porozumień wykonuje Sandra Wachulik, tel. (89) 742 22 14/797 751 150.
Dla  lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa położonych w granicach
powiatu mrągowskiego sporządzono Uproszone Plany Urządzenia Lasu (UPUL). Na pozostałych powierzchniach zadania określane są na podstawie decyzji w opraciu o inwentaryzację stanu lasu (dot. Powiatu Szczycieńskiego, Gminy Dźwierzuty).

 
Na terenie lasów niepaństwowych leżących na terenie powiatu mrągowskiego i posiadających UPUL "w pełni okrsu lęgowego, od początku maja do końca lipca, obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia w wydzieleniach planowanych cięć rębnych i trzebieży".

Poniżej umieszczono wzór podania dla właścicieli lasów miestanowiących własności Skarbu Państwa.

 

OGŁOSZENIE

Na podstawie Zarządzenia nr 79/2021 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30.12.2021 r.  w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych... Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzałowo informuje, że zapozna się z ofertami sprzedaży lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia przedstawionymi przez właścicieli.

 

Wszelkie oferty można przesyłać pocztą tradycyjną na adres:
 

Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki,

pocztą mailową na adres: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl
 

lub składać osobiście w sekretariacie nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bardzo rzadka roślina - zaraza wielka (Orobanche elatior) odnaleziona na odtwarzanych w Nadleśnictwie Strzałowo murawach kserotermicznych.

Bardzo rzadka roślina - zaraza wielka (Orobanche elatior) odnaleziona na odtwarzanych w Nadleśnictwie Strzałowo murawach kserotermicznych.

W trakcie szkolenia z zakresu ochrony różnorodności gatunkowej roślin prowadzonego na terenie N-ctwa Strzałowo dla pracowników Nadleśnictwa Szczytno odnaleziono bardzo rzadką roślinę. Odkrycia dokonali pracownicy N-ctwa Szczytno, natomiast oznaczenia dokonał autor tej notatki.

Zaraza wielka to bezzieleniowa roślina pasożytnicza z rodziny zarazowatych.  Jest pasożytem korzeniowym żyjącym pod ziemią i z rośliny żywicielskiej za pomocą specjalnie przystosowanych ssawek pobiera rozpuszczone w wodzie sole mineralne oraz związki organiczne. Ponieważ zarazy korzystają z zasobów pokarmowych innej rośliny wobec tego  nie muszą w skomplikowanym systemie fotosyntezy produkować chlorofilu. W celu reprodukcji i zachowania gatunku wytwarzają tylko nadziemny bezzieleniowy pęd, na którym są kwiaty i zredukowane do niewielkich brązowych łusek liście. Nasiona zarazy kiełkują tylko wtedy, jeżeli znajdą się w pobliżu rośliny żywicielskiej. Zdaniem polskich naukowców zaraza wielka pasożytuje wyłącznie na chabrze driakiewniku (Centaurea scabiosa). Odnalezione w Nadleśnictwie Strzałowo dwa pędy zarazy wielkiej rosły rzeczywiście w pobliżu wyżej wymienionego gatunku chabra.

                Zaraza wielka w Polsce występuje bardzo rzadko. Według najnowszej Czerwonej listy roślin zagrożonych w Polsce od 2016 roku przyznano jej kategorię EN co oznacza, że gatunek ten uznano  za  zagrożony wymarciem. Według danych zawartych w Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych Polski autorstwa A. i M. Zając 2001 roku zarazę wielką stwierdzono na nie więcej niż 100 stanowiskach (dane te zawierają również informacje historyczne). Natomiast wg „Klucza do oznaczania roślin naczyniowych" L. Rutkowskiego z 2011 liczba stanowisk tego gatunku  w Polsce mieści się w zakresie od 1 do 10. Jaka jest rzeczywiście  jej liczebność naprawdę nie wiadomo.

Wiadomo natomiast na pewno, że zabiegi związane z odtwarzaniem muraw kserotermicznych i niewielkich płatów świetlistych dąbrów prowadzone na terenie Nadleśnictwa Strzałowo przynoszą ewidentne efekty między innymi w postaci pojawiania się  bardzo rzadkich i cennych przyrodniczo gatunków roślin.