Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się na terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu z dużą ilością jezior, bagien i torfowisk.

Dominującą formą geomorfologiczną jest wysoczyzna morenowa przede wszystkim w północnej części nadleśnictwa. Część południowa jest zdominowana przez równiny sandrowe.
Na terenie nadleśnictwa przeważają gleby rdzawe, znaczną część zajmują także gleby torfowe i płowe.


Wśród cennych siedlisk przyrodniczych na terenie nadleśnictwa wyróżniono m.in.: grądy subkontynentalne, zmiennowilgotne łąki trzęslicowe, suche wrzosowiska, łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe.


Flora
Wśród występujących tutaj wielu gatunków roślin, dominującymi są gatunki borealne
i środkowoeuropejskie. Gatunki leśne lub związane z lasem stanowią 65% ogólnej
liczby gatunków roślin w Polsce. Na terenie nadleśnictwa znajdują się stanowiska chamedafne północnej. Wśród rzadkich roślin można wymienić następujące gatunki: kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, dziewięćsił bezłodygowy, granicznik płucnik, 11 gatunków storczyków (m.in. obuwik pospolity, wątlik błotny).


Fauna
Wśród jej przedstawicieli na terenie nadleśnictwa Strzałowo spotkać można m. in.:
- płazy: traszka grzebieniasta, kumak nizinny, żaba moczarowa, ropucha szara,
- gady: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny,
- ptaki: orlik krzykliwy, bielik, kania ruda, rybołów, nur czarnoszyji, perkoz rogaty, żuraw,
- ssaki: wilka, bobra, rysia, jelenia, sarnę, a także nietoperze (nocek rudy i nocek wąsatek, karlik malutki, mroczek późny).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nie ma dymu bez ognia

Nie ma dymu bez ognia

Czerwcową pogodę można określić "pożarową" . Temperatura powietrza powyżej 24°C, brak opadów i zachmurzenia - w takich warunkach powstaje ponad połowa pożarów lasów.

Taka pogoda panowała także 27.06.2017 r. Dyspozytorka wieży w Jeleniowie jak zwykle rozpoczęła dyżur o 9:00. Tuż przed 11-tą zobaczyła dym nad lasem. W przeciągu kilku sekund odezwała się dyspozytorka wieży Borowo zaniepokojona tym samym obrazem. Po błyskawicznej konsultacji dyspozytorki określiły lokalizację zadymienia, po czym niezwłocznie poinformowały o tym punkt alarmowo-dyspozycyjny i Straż Pożarną
w Mrągowie, która zadysponowała siły do pożaru. W przeciągu około 20 minut w lesie pojawiły sie liczne zastępy ochotniczych oraz zawodowej straży pożarnej. Wszyscy uwijali się jak w ukropie, by ugasić pożar.  W kłębach dymu strażacy rozwinęli kilkaset metrów węży gaśniczych. Choć jezioro było bardzo blisko, różnica poziomów terenu spowodowała, że pobór wody był utrudniony.

Po około 30 minutach pojawiła się informacja o wybuchu kolejnego pożaru. Dzięki obecności tak wielu sił, szybko udało się opanować sytuację.
Na szczęście do wszystkich tych zdarzeń doszło w warunkach kontrolowanych w czasie ćwiczeń pożarniczych zorganizowanych w ramach współpracy z KP PSP Mrągowo.