Wydawca treści Wydawca treści

Ku pamięci mazurskiego pisarza

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia
LEŚNEJ IZBY PAMIĘCI ERNSTA WIECHERTA


    Leśniczówka Piersławek - dom rodzinny mazurskiego pisarza Ernsta Wiecherta, zbudowana została w roku 1883  i nosiła wówczas nazwę Kleinort. Pięć lat później -18 maja 1887 roku urodził się w niej wspomniany autor. Leśniczówka była służbowym mieszkaniem jego ojca Martina. Warto dodać, że rodzice Wiecherta - Martin i Henrietta (z domu Anders) byli osadnikami niemieckimi. Rodzina Wiechertów miała nie tylko niemieckie, ale także litewskie i francuskie, a z czasem również polskie korzenie.

     Młody Wiechert wzrastał wśród lasów i jezior. Był silnie związany z Mazurami - krainą swego dzieciństwa i młodości. Mazury były dla niego przestrzenią spotkań z przyrodą. Obcowanie z naturą ukształtowało światopogląd pisarza, a tym samym wpłynęło na jego twórczość, której owocem były m. in.13 powieści, 40 opowiadań i nowel, 4 sztuki teatralne.

    Przed wojną Kleinort, po wojnie Sosnówka (do roku 1967 ), a obecnie Piersławek. W roku 1995 rozpoczęto remont leśniczówki finansowany przez Lasy Państwowe, który zakończono w 1996 roku. I tak od lipca 1996 roku na terenie leśnictwa Piersławek istnieje Leśna Izba Pamięci poświęcona pisarzowi. Ekspozycja przygotowana została przez nadleśnictwo Strzałowo i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zawiera ona dzieła pisarza wydane m. in. w językach: niemieckim, angielskim oraz tłumaczenia polskie, a także liczne druki okolicznościowe, dokumenty i list pisarza. Na ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna dla upamiętnienia 100,  druga 110 rocznicy urodzin pisarza.

      Należy wspomnieć, że przy leśniczówce Piersławek strudzony drogą turysta może odpocząć - znajdują się tu ławy i stoliki, a także miejsce na ognisko. W pobliżu leśniczówki przebiegają ścieżki edukacyjne, na których nierzadko można spotkać leśnego stwora.  Warto odwiedzić to niezwykle miejsce, w którym czasami można natknąć się na ducha Wiecherta.

 

Izba jest otwarta dla zwiedzających od 04.05.18 r. do 28.09.2018 r.

Geöffnet: von 04.05.18 r. bis 28.09.18 r., von Dienstag bis Freitag, 9:00 - 15:00.

Od wtorku do piątku, w godzinach od 9:00 do 15:00.

W  soboty, niedziele, poniedziałki oraz święta Izba będzie nieczynna/ Feste, Montag, Samstag, Sonntag – geschlossen.

Koszt biletu/ Eintrittskarte : 4 zł za osobę/ pro Person.

Kontakt telefoniczny/ Telefonnummer: (89) 742 22 11

Adres e-mail: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl

 

 

Zwiedzanie Izby jest możliwe tylko w podanych powyżej terminach. Nadleśnictwo Strzałowo nie odpowiada za informacje dotyczące zwiedzania Izby  podane na innych stronach internetowych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie" spędzili na IV Pikniku Przyrodniczym w Mikołajkach.

Nie wszyscy uczniowie z okazji pierwszego dnia wiosny udali się na wagary. Ci, którzy zdecydowali się spędzić ten dzień w szkole, mieli przed sobą nie lada atrakcje. W społecznej szkole STO w Mikołajkach odbył się IV Piknik Przyrodniczy. Tym razem na wagary udali się nauczyciele, a zajęcia poprowadzili leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie", Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowcy ze Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkachi i Stacji Badawczej w Popielnie. W każdej klasie na pilnych słuchaczy czekała inna lekcja - poznawanie niezwykłych własności roślin leśnych, obserwacje zwierząt, badanie gleby i wody, eksperymenty z filtrowaniem wody, pomiar drewna, nauka fotografii przyrodniczej i wiele, wiele innych. Procesy leśne oglądane z bliska zrobiły wielkie wrażenie na młodych odkrywcach.