Wydawca treści Wydawca treści

Ku pamięci mazurskiego pisarza

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia
LEŚNEJ IZBY PAMIĘCI ERNSTA WIECHERTA


    Leśniczówka Piersławek - dom rodzinny mazurskiego pisarza Ernsta Wiecherta, zbudowana została w roku 1883  i nosiła wówczas nazwę Kleinort. Pięć lat później -18 maja 1887 roku urodził się w niej wspomniany autor. Leśniczówka była służbowym mieszkaniem jego ojca Martina. Warto dodać, że rodzice Wiecherta - Martin i Henrietta (z domu Anders) byli osadnikami niemieckimi. Rodzina Wiechertów miała nie tylko niemieckie, ale także litewskie i francuskie, a z czasem również polskie korzenie.

     Młody Wiechert wzrastał wśród lasów i jezior. Był silnie związany z Mazurami - krainą swego dzieciństwa i młodości. Mazury były dla niego przestrzenią spotkań z przyrodą. Obcowanie z naturą ukształtowało światopogląd pisarza, a tym samym wpłynęło na jego twórczość, której owocem były m. in.13 powieści, 40 opowiadań i nowel, 4 sztuki teatralne.

    Przed wojną Kleinort, po wojnie Sosnówka (do roku 1967 ), a obecnie Piersławek. W roku 1995 rozpoczęto remont leśniczówki finansowany przez Lasy Państwowe, który zakończono w 1996 roku. I tak od lipca 1996 roku na terenie leśnictwa Piersławek istnieje Leśna Izba Pamięci poświęcona pisarzowi. Ekspozycja przygotowana została przez nadleśnictwo Strzałowo i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zawiera ona dzieła pisarza wydane m. in. w językach: niemieckim, angielskim oraz tłumaczenia polskie, a także liczne druki okolicznościowe, dokumenty i list pisarza. Na ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna dla upamiętnienia 100,  druga 110 rocznicy urodzin pisarza.

      Należy wspomnieć, że przy leśniczówce Piersławek strudzony drogą turysta może odpocząć - znajdują się tu ławy i stoliki, a także miejsce na ognisko. W pobliżu leśniczówki przebiegają ścieżki edukacyjne, na których nierzadko można spotkać leśnego stwora.  Warto odwiedzić to niezwykle miejsce, w którym czasami można natknąć się na ducha Wiecherta.

 

Izba jest otwarta dla zwiedzających od 04.05.18 r. do 28.09.2018 r.

Geöffnet: von 04.05.18 r. bis 28.09.18 r., von Dienstag bis Freitag, 9:00 - 15:00.

Od wtorku do piątku, w godzinach od 9:00 do 15:00.

W  soboty, niedziele, poniedziałki oraz święta Izba będzie nieczynna/ Feste, Montag, Samstag, Sonntag – geschlossen.

Koszt biletu/ Eintrittskarte : 4 zł za osobę/ pro Person.

Kontakt telefoniczny/ Telefonnummer: (89) 742 22 11

Adres e-mail: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl

 

 

Zwiedzanie Izby jest możliwe tylko w podanych powyżej terminach. Nadleśnictwo Strzałowo nie odpowiada za informacje dotyczące zwiedzania Izby  podane na innych stronach internetowych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Idą święta

Idą święta

Mieszkańcy Piecek i okolic w niedzielę 03.12.2017 r. rozpoczęli przygotowania do świąt.

W niedzielne przedpołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji "Pegaz" w Pieckach rozpoczął się jarmark mikołajkowy. Nadleśnictwo Strzałowo także uczestniczyło w tym wydarzeniu. Leśnicy ze Strzałowa przygotowali dla odwiedzających pachnące lasem atrakcje - warsztaty świąteczne. Każdy, kto miał nieco chęci, mógł przygotować świąteczny stroik z darów lasu. W czasie odkrywania artystycznych zdoloności zwłaszcza najmłodsi goście mogli odczuć na własnej skórze czym różni się sosna od świerka. Poznali także owoce olszy, dzikiej róży, leszczyny, sosny, modrzewia. Efekty pracy pokazują jak wiele barw, kształtów i zapachów daje las.