Asset Publisher Asset Publisher

Leśne zwierzęta

Jeleń szlachetny - w gwarze łowieckiej samiec określany jest mianem byka, samica to łania. Samiec nosi na głowie poroże, które zrzuca w raz w roku (zazwyczaj w lutym/marcu). Żywi się pędami, liśćmi, korą drzew i krzewów. Jeleń jest aktywny nocą i nad ranem. Do życia wybiera duże kompleksy leśne.

Dzik - żyje w stadzie, w którym określona jest struktura socjalna. Na czele stoi odyniec, podlega mu locha, jej z kolei przelatki ( dziki w drugim roku życia), a najniżej w hierarchii znajdują się warchlaki. Do życia wybiera lasy połączone z polami lub łąkami. Zjada chętnie żołędzie, bukiew, a także rośliny leśne, grzyby, jagody, owady, dżdżownice.

Jenot - zamieszkuje tereny leśne położone w pobliżu zbiorników wodnych. Pobiera pokarm roślinny i zwierzęcy. Chętnie pływa. Prowadzi nocny tryb życia. Bywa, że w sytuacji zagrożenia udaje martwego.

Lis - zwierzę to prowadzi samotny tryb życia, jedynie w okresie godowym łączy się z partnerką. Żyje w norze, czasem dzieli ją z borsukiem (ma on osobne wejście). Jest zwierzęciem wszystkożernym.

Łoś - najliczniej występuje w północno-wschodniej części Polski. Zamieszkuje wilgotne, podmokłe lasy.

Wilk - jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem. Żyje w stadzie, na czele którego stoi samiec - basior i samica - wadera. Poluje na ssaki kopytne - jelenie i sarny, nie pogardzi jednak padliną czy drobnymi ssakami. Może nie jeść przez tydzień, po tym okresie przyjmuje jednorazowo ok. 10 kg mięsa. Wilki są w Polsce pod ochroną.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na przekór śmiecącym!

Na przekór śmiecącym!

Uczniowie z Piecek wraz z leśnikami ze Strzałowa wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY.

Piątek (20.09.2019 r.) był dniem szczególnym. Młodsi i starsi w całej Polsce wyruszyli do lasu. Tym, co skłoniło ich do tej wyprawy, nie były grzyby. Przyczyną stały się śmieci. W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzataMY ci, którzy dysponowali czasem i chęcią do pracy, wyruszyli do lasu w towarzystwie leśników, by oczyścić go ze śmieci.

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo udali się w teren z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach. Ich celem była ścieżka dydaktyczna nad „stawem pieckowskim”. Uczestnicy tej wyprawy wyposażeni w rękawice i worki przeczesywali każdy fragment lasu w poszukiwaniu łupu, jakim były śmieci. Dzięki tej wyprawie w lesie przestały zalegać kilogramy plastiku, szkła oraz metalu.

Akcja stała się impulsem do zastanowienia się nad własną postawą oraz postawą innych. Uzmysłowiła uczniom, jak wiele jest do zrobienia w kwestii utrzymania porządku w ich najbliższym otoczeniu. Młodzi ludzie na własne oczy przekonali się, że pomimo ustawionych koszy na śmieci, odwiedzający las, wyrzucają do niego odpadki. To z pewnością skłoni ich do tego, by przypominać sobie, a także najbliższym, że warto żyć tak, by produkować jak najmniej śmieci. Przyjemniej iść do lasu na spacer niż by sprzątać!