Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu w nadleśnictwie Strzałowo

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa
    i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane
    i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Drewno pozyskują pilarze zatrudnieni w Zakładach Usług Leśnych (ZUL) (są one wyłaniane do wykonywania robót leśnych w wyniku przetargu). Zakłady te dysponują również harwesterami.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przez doświadczenie w las!

Przez doświadczenie w las!

23 czerwca 2019 r. na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie odbyła się druga edycja pikniku edukacyjnego pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

                                                                    

Do udziału w pikniku zaproszone zostały nadleśnictwa (Mrągowo, Spychowo, Strzałowo) tworzące Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”, a także Nadleśnictwo Olsztynek. Przygotowały one dla odwiedzających stoisko, składające się z wielu niezwykle ciekawych elementów. Pierwszym z nich był mobilny punkt edukacyjny „Las w szkatułce”. Każdy, kto zajrzał na jego pokład, mógł poznać rolę wody w ekosystemie leśnym oraz jej ogromny wpływ na każdy leśny organizm. Mazurskie nadleśnictwa zaprezentowały uczestnikom pikniku także niezwykłe właściwości roślin leśnych oraz różnorodne możliwości przetworzeni ich. Odwiedzający uświadomili sobie jak wielkie bogactwa oferuje las każdemu z nich. Leśnicy przygotowali także warsztaty florystyczne, dzięki którym każdy mógł wyzwolić własną kreatywność. Najmłodsi poznali smak ciężkiej pracy, przy przygotowywaniu brzozowych medali.

Odwiedzający stoisko mieli okazję przespacerować się po lesie dzięki „Ostoi”. Fragment mazurskiego lasu z jego zapachem, odgłosami oraz kojącą oczy zielenią został przeniesiony do stolicy. Najbardziej odważni odbywali po nim pieszą wędrówkę masując jednocześnie stopy kamykami, korą oraz szyszkami.
Po wysiłku umysłowym i fizycznym każdy mógł odpocząć w leśnej strefie relaksu.

Piknik edukacyjny pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska” był częścią konferencji "Dla Lasu, Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej" organizowanej przez Ministerstwo Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.