Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp.

Ich powierzchnia jest zazwyczaj niewielka. Zachowanie takich powierzchni w ich naturalnym stanie pozwala zarówno na utrzymanie różnorodności biologicznej krajobrazu jak i równowagi ekologicznej zniekształconych działalnością gospodarcza człowieka ekosystemów.


W zasięgu Nadleśnictwa Strzałowo znajduje się 16 użytków ekologicznych:


1. „Bażyna" – położony w obrębie Strzałowo, oddz. 81g, 105f, 106f – o powierzchni
14,30 ha.

2. „Zaułek" – położony w obrębie Babięta, w oddz. 255c,g – o powierzchni ogólnej
2,77 ha.

3. „Łąki Morysie" – położony w obrębie Strzałowo, oddz. 136Aa,c - o powierzchni
19,70 ha.

4. „Rozlewisko Zawady" –o powierzchni 40,72 ha, powołany  w celu ochrony stanowiska żółwia błotnego oraz rzadkich gatunków wodno-błotnych.

5. „Klimontek" – obręb Krutyń o powierzchni 0,37 ha.

6. „Kruczek Duży" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 4,24 ha.

7. „Duży Róg"- obręb Lipowo o powierzchni 2,19 ha.

8. „Mały Róg" - obręb Lipowo o powierzchni 1,34 ha.

9. „Kruczy Staw" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 2,08 ha.

10. „Kruczy Stawek" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 0,50 ha.

11. „Kruczek Mały" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 2,56 ha.

12. „Ławny Lasek" - obręb Stare Kiełbonki o powierzchni 2,55 ha.

13. „Dziegciarek" - obręb Stare Kiełbonki o powierzchni 1,89 ha.

14. „Łabędzie" - obręb Cierzpięta o powierzchni 7,37 ha.

15. „Piekiełko" - obręb Stare Kiełbonki o powierzchni 1,41 ha.

16. „Klimont" - obręb Krutyń o powierzchni 12,28 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zdrowa żywność z polskich lasów!

Zdrowa żywność z polskich lasów!

Każdy z nas dba o swoje zdrowie. A jak wiadomo to co jemy wpływa w znaczącym stopniu na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet wygląd.

9 września 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”. W wydarzeniu wziął udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Podczas konferencji została podkreślona rola produktów bez GMO, pochodzących z polskich pól i lasów.

Konferencji towarzyszyły targi zdrowej żywności, w których otwarciu brał udział Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski. Odwiedzający mogli spróbować potraw i wyrobów z dziczyzny. Również Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie” promował produkty jakie daje nam las. Zdrowa żywność to przecież nie tylko dziczyzna, ale również płody runa leśnego. Aromatyczne maliny, poziomki, jagody, lecznicze zioła, syropy i susze z owoców i pędów drzew i krzewów leśnych. LAS daje nam potężne bogactwo, po które wystarczy się schylić.

Organizatorzy wydarzenia: Ministerstwo Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także Polski Związek Łowiecki, Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NSZZ RI „Solidarność” oraz  Instytut im. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość".