Asset Publisher Asset Publisher

Zapomniane cmentarze

Na terenie sąsiednich nadleśnictw (Pisz i Maskulińskie) dokonano waloryzacji nieużytkowanych cmentarzy luterańskich. Na liście znalazły się dwa cmentarza leżące na terenie nadleśnictwa Strzałowo.

Na terenie Nadleśnictw Maskulińskie i Pisz przeprowadzone zostały w latach 2011 i 2014 prace inwentaryzacyjne miejsc pamięci – cmentarzy luterańskich. W 2016 roku planowane jest utworzenie szlaku nieużytkowanych cmentarzy w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Mazurskie" oraz wydanie publikacji pod tytułem „Mazurzy. Historia, osadnictwo, religia, cmentarze". Pomysłodawcą i realizatorem powyższych prac jest Pan Sławomir Sobotka oraz studenci i pracownicy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

„…W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań 67 nieużytkowanych cmentarzy luterańskich, znajdujących się na gruntach Nadleśnictw Pisz i Maskulińskie (południowa część województwa warmińsko-mazurskiego). Zinwentaryzowano nagrobki, roślinność oraz określono rodzaj, powierzchnię cmentarzy oraz współrzędne geograficzne za pomocą odbiornika GPS. Przedstawiono również waloryzację cmentarzy na przykładzie obiektów z Nadleśnictwa Maskulińskie. Najlepiej zachowane i/lub najbardziej interesujące cmentarze zostaną objęte szlakiem turystycznym…". 

Autorami artykułu są Pan Sławomir Sobotka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Pani Anna Długozima ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Tekst został również opublikowany w czasopiśmie naukowym poświęconym teorii turystyki „Turyzm" 2015, 25/1 - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie" spędzili na IV Pikniku Przyrodniczym w Mikołajkach.

Nie wszyscy uczniowie z okazji pierwszego dnia wiosny udali się na wagary. Ci, którzy zdecydowali się spędzić ten dzień w szkole, mieli przed sobą nie lada atrakcje. W społecznej szkole STO w Mikołajkach odbył się IV Piknik Przyrodniczy. Tym razem na wagary udali się nauczyciele, a zajęcia poprowadzili leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie", Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowcy ze Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkachi i Stacji Badawczej w Popielnie. W każdej klasie na pilnych słuchaczy czekała inna lekcja - poznawanie niezwykłych własności roślin leśnych, obserwacje zwierząt, badanie gleby i wody, eksperymenty z filtrowaniem wody, pomiar drewna, nauka fotografii przyrodniczej i wiele, wiele innych. Procesy leśne oglądane z bliska zrobiły wielkie wrażenie na młodych odkrywcach.