Zasoby leśne

W drzewostanach Nadleśnictwa Strzałowo dominują gatunki iglaste, które zajmują łącznie 89,24% powierzchni nadleśnictwa.

Hodowla lasu

Hodowla lasu ma na celu zapewnienie ciągłości istnienia lasu przy jednoczesnym wykorzystaniu gospodarczym części biomasy - drewna.

Ochrona lasu

Lasy nadleśnictwa Strzałowo chronione są przede wszystkim przed szkodami od zwierzyny oraz szkodliwą działalnością owadów, m.in. kornika drukarza.

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka na terenie nadleśnictwa realizowana jest na podstawie wieloletniego oraz rocznych łowieckich planów hodowlanych.

Ochrona przyrody

Rezerwat przyrody – w myśl Ustawy o ochronie przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, a więc i nasze nadleśnictwo posiada certyfikat Programme for the Endorsement of Forest Certification, co jest gwarancją prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wilczym szlakiem

Wilczym szlakiem

7 lipca w Wilczym Szańcu na Mazurach odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego etapu Wielkiego Szlaku Leśnego. Tak zwany „Wilczy Szlak" to osiem obiektów na terenie całej Polski, które są tematycznie związane z wilkiem.

Nie przez przypadek otwarcie „Wilczego Szlaku" odbyło się w byłej wojennej kwaterze Hitlera na Mazurach. „Wilczy Szaniec" od kwietnia bieżącego roku jest zarządzany przez Lasy Państwowe. Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo odzyskali ten obiekt po dwuletnie batalii sądowej z prywatnym dzierżawcą. – „Wilczy Szaniec" to jedno z głównych centrów, z których będzie rozprzestrzeniał się Wielki Szlak Leśny – mówił podczas uroczystego otwarcia dr inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. - Docelowo taki szlak ma stanowić sieć obejmującą głównie tereny leśne w całym kraju. Znajdą się na nim m.in. ścieżki edukacyjne czy obiekty dziedzictwa kulturowego. Będzie to kompleksowa oferta pobytowa, która będzie obejmować rozmaite formy wypoczynku od rekreacji po turystykę krajoznawczo-historyczną.

W skład „Wilczego Szlaku", który jest pierwszym etapem tworzenia „Wielkiego Szlaku Leśnego" weszły m.in. także takie obiekty, jak ośrodek rehabilitacji zwierząt dzikich prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek (tu znajduje się jedyna w północnej Polsce specjalistyczna woliera do leczenia wilków), czy arboretum w Karnieszewicach, gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko. Otwarcie nowego szlaku było też okazją do zaprezentowania tego, co już na terenie „Wilczego Szańca" zrobili leśnicy. W jednym z budynków wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej otworzyli wystawę, która pokazuje czym był niemiecki nazizm. – To tylko niewielki wycinek dużo większej wystawy, której otwarcie planujemy w najbliższej przyszłości – zdradził Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Otwarciu towarzyszyło stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych przygotowane przez nadleśnictwa: Srokowo, Spychowo, Mrągowo, Olsztynek i Strzałowo.