Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_olsztyn/nadl_strzalowo/plan_urzadzania_lasu.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kwiaty we włosach

Kwiaty we włosach

Przedpołudnie 07.06.2017 r. w Pieckach było nasycone kwiatowymi aromatami. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Festynu kwiatowego zorganizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Pieckach.

             Gdy na łąkach kwitną niemal wszystkie gatunki roślin, w pieckowskim Środowiskowym Domu Samopomocy zaczyna się artystyczna uczta. Przy dźwiękach muzyki uczestnicy festynu mogli wziąć udział w wielu warsztatach. Wśród manualnych zręczności, znalazła się propozycja Nadleśnictwa Strzałowo. Na pochodzących z naszych lasów kawałkach drewna każdy mógł stworzyć obraz z leśnym motywem. Dzięki technice decoupage'u  odwiedzający nasze stoisko zanieśli z sobą do domu prace przedstawiające mazurską przyrodę. Będą one z pewnością długo cieszyły ich oko, przypominając jednocześnie o różnorodności leśnego świata.

            Festyn kwiatowy zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Pieckach odbył się dzięki wsparciu wielu instytucji, m.in. Gminnego Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji "Pegaz" w Pieckach oraz Mazurskiego Parku Krajobrazowego.