Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

 Powiększenie powierzchni parku krajobrazowego, wyłączenie pewnej powierzchni spod ochrony, a także całkowita likwidacja parku następuje również za sprawą uchwały sejmiku wojewódzkiego.

Park krajobrazowy chroni obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe, a także krajobrazowe.

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy (MPK), który powołany został uchwałą WRN w Olsztynie nr X/38/77 z dnia 8 grudnia 1997 i WRN w Suwałkach nr VIII/31/77 z dnia 5 grudnia 1977 r. W skład MPK wchodzą lasy obrębu Strzałowo i Krutyń oraz częściowo Babięta. Powierzchnia gruntów nadleśnictwa wchodzących w obszar MPK wynosi 13 634 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nagroda dla leśnika ze Strzałowa

Nagroda dla leśnika ze Strzałowa

W piątej edycji Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Janiny Wengris na 13 zgłoszonych wniosków laureatem został leśnik Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo.

To dla mnie wielkie wyróżnienie i zarazem motywacja do dalszej pracy na rzecz ochrony  przyrody – powiedział podczas uroczystości wręczenia nagrody Andrzej Ryś. – Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy przez wiele lat wspierali mnie w moich działaniach.

Nagrodzona działalność obejmowała m.in.:

- Projekt badawczy „Ochrona Torfowiska Kołoin” na terenie Nadleśnictwa Strzałowo” wykonany w roku 2011 - 2013

- Eksperymentalny projekt odtworzenia świetlistej dąbrowy na terenie Nadleśnictwa Strzałowo ku 2011 - 2013

- Aktywna ochrona muraw kserotermicznych z bardzo rzadkimi i zagrożonymi gatunków roślin na terenie Nadleśnictwa Strzałowo.

- Opracowanie w 2013 roku strategii ochrony granicznika płucnika na terenie Nadleśnictwa Borki w Puszczy Boreckiej

- Projekt "Wpływ gospodarki leśnej na populacje ptaków występujących na terenie RDLP Olsztyn

- Rejestrowanie oraz monitoring rzadkich gatunków roślin i grzybów.

- Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz zapobieganie skutkom powodzi i susz na terenach nizinnych

- Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych oraz Monitoring Ptaków Drapieżnych, Monitoring Noclegowisk Żurawia, Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych, Monitoring Rybołowa

Celem konkursu jest wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszenia jego zagrożenia.

Konkurs o nagrodę im. prof. Janiny Wengris organizowany jest corocznie, począwszy od roku 2014. Udział w nim, tak jak w latach poprzednich, brały   osoby lub zespoły osób, których działalność przyczyniła się do kształtowania postaw ekologicznych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.