Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Strzałowo

Siedziba nadleśnictwa położona jest w lesie, nad jeziorem Majcz Wielki. Warto przyjrzeć się bliżej tej leśnej okolicy.

Zapraszamy do wirtualnej wizyty w nadleśnictwie Strzałowo

Wersja polska

Wersja angielska

 

Ścieżka przyrodnicza przy nadleśnictwie

Wersja polska

Wersja angielska

 

Ścieżka - wersje z autodeskrypcją

Wersja polska

Wersja angielska


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Fiołek skalny polubił leśne drogi

Fiołek skalny polubił leśne drogi

Najmniejszy polski fiołek to fiołek skalny (Viola rupestris). Jego wysokość waha się od 2 do 10 cm. Najczęściej można go spotkać w miejscach dobrze nasłonecznionych na wzgórzach, zboczach, w borach iglastych, na piaskach i murawach.

Gatunek ten w dużym rozproszeniu występuje na terenie całej Polski. Według danych zawartych w „Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych Polski" autorstwa Prof. Adama Zająca - wg stanu na 2001 rok - fiołek skalny został stwierdzony  również na terenie Nadleśnictwa Strzałowo (RDLP Olsztyn). Dane te zostały  potwierdzone w 2016 roku. Wówczas  stwierdzono go w  niewielkich ilościach (około 30 kępek) tylko na 4 stanowiskach.  Według „Czerwonej listy roślin zagrożonych w Polsce" został zakwalifikowany do kategorii NT, czyli bliski zagrożeniu wymarciem. W tej samej kategorii sklasyfikowany został również przez IUCN  (Międzynarodowa Unię Ochrony Przyrody).

W 2017 roku autor notatki postanowił bliżej przyjrzeć się temu najmniejszemu z polskich fiołków i wczesną wiosną zlustrował wspólnie z dwiema pracownicami działu technicznego siedliska potencjalnego występowania tego gatunku. W trakcie  wykonywania inwentaryzacji okazało się, że fiołek skalny oprócz naturalnych stanowisk bardzo chętnie zasiedla również  pobocza dróg leśnych, w tym wybudowane ostatnio nowe drogi.

W  trakcie wymienionej wyżej inwentaryzacji fiołka skalnego odnotowano na 69 stanowiskach  w łącznej liczbie 2 718 kęp. Największą liczbę - bo aż 84,2 % - fiołka skalnego zarejestrowano przy drogach, z tego zdecydowana większość (80,2%) na poboczach nowych dróg. Na liniach oddziałowych zainwentaryzowano 1% a w pozostałych antropogenicznych biotopach (rów przeciwpancerny, dół  po sadzonkach i kopiec graniczny) stwierdzono  9,8 % kęp.  Na stanowiskach naturalnych (skarpy nad jeziorami i luki w drzewostanie) oraz półnaturalnych (skraje lasu na styku z łąkami) wszystkie policzone kępki fiołka skalnego  stanowiły tylko 5,1 %.  Przy czym określenie stanowiska naturalne jest umowne ponieważ dotyczy lasów użytkowanych gospodarczo od co najmniej 200 lat. Przedstawione powyżej wyniki inwentaryzacji potwierdzają po raz  kolejny, że działalność gospodarcza człowieka w lasach wpływa pozytywnie  na różnorodność gatunkową roślin, zwierząt i innych żywych organizmów.