Lista aktualności Lista aktualności

Leśni krasomówcy w Nadleśnictwie Strzałowo

Uczniowie techników leśnych przyjechali do Nadleśnictwa Strzałowo, by debatować o lesie. 15.12.2016 r. miał miejsce konkurs leśny pod hasłem „Twój pomysł na las – rozmawiaj i działaj".

W obecnym roku pojawiło się w mediach bardzo wiele tematów dotyczących leśników i ich działań. Dyskusję prowadzili specjaliści związani z leśnictwem,
a także przedstawiciele wielu grup społecznych i zawodowych. Obserwacje toczących się debat przyniosły refleksje związane między innymi z kulturą języka wypowiadających się osób. Spostrzeżenia stały się impulsem do tego, by zorganizować konkurs leśny połączony
z debatą, w którym jednym z kryterium oceny stanie się dbałość
o język, a także merytoryczność wypowiedzi oraz jej związek z poruszanym tematem. Poza tym młodzi adepci sztuki leśnej mogli wyrazić swoje zdanie w kwestiach związanych
z leśnictwem.

Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie techników leśnych. Zaproszenie przyjęło sześć trzyosobowych zespołów ze szkół leśnych w Tucholi, Białowieży oraz Rucianem-Nidzie. Konkurs został podzielony na trzy etapy. W pierwszym uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami terenowymi. Oceniali pniaki pod kątem Instrukcji BHP, dokonali pomiaru drewna i oceny sortymentu, przeprowadzili zabieg pielęgnacyjny, a także szacunki brakarskie gatunków iglastych i liściastych. Druga runda była dla zespołów ogromnym wyzwaniem, gdyż przyszło im wczuć się w rolę rzecznika prasowego nadleśnictwa i odpowiadać na wiele kłopotliwych pytań. W tej części zespoły zmierzyły się z zadaniem wyznaczenia strefy ochronnej dla orlika krzykliwego. Ostatni etap przeznaczony został na debatę. Zespoły wylosowały tematy oraz rolę, jaką zajmą w dyskusji („za" lub „przeciw" danej tezie). Tematy związane były m.in. z: ochroną przyrody, edukacją przyrodniczo-leśną, nowoczesnymi technologiami w leśnictwie.

W konkursie najlepszy (I miejsce) okazał się zespół z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi pod opieką pani Jolanty Wencel w składzie: Dawid Bartnicki, Marcelina Kaczyńska, Mateusz Muzolf.


Drugie miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie pod opieką pana Grzegorza Kłosowskiego w składzie:
Maciej Waszkiewicz, Paweł Truszkowski, Sebastian Rytelewski.


Trzecia lokatę wywalczyli uczniowie: Konstancja Aszendorf, Michał Narloch, Jan Kowalke pod opieką pani Lidii Nurczyńskiej z Technikum Leśnego im. Adama Loreta
w Tucholi.

Wyróżnienia zdobyli:
Rafał Czyżewski, Michał Kossakowski, Natalia Tokarska, Sebastian Szklarz, Daniel Abramczyk, Julian Paweł Skubis z Technikum Leśnego w Białowieży (opiekunowie grup: panie: Joanna Zamojska i Iwona Rogozińska) oraz Piotr Ropiak, Krystian Kuliś, Wiktor Magdaleński pod opieką Mateusza Pańkowskiego z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie.

Tytuł „wybitnego mówcy" zdobył Piotr Ropiak z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie.

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz firm: DREWPOL Sp. z o.o., S.k., PHU Larix, Z.U.L Marian Bulak, Z.U.L Jakub Jesionowski.

Konkurs z elementami debaty został zorganizowany już po raz drugi. Drugą edycję poszerzono o zadania terenowe.